TULAY OZCAN

İzleyiciler

9 Ağustos 2012 Perşembe

BULGARİSTAN -- SOFYA (!7-28 Temmuz 2012 Bosna Hersek Gezisi)Beni izleyen herkese kocaman bir Merhaba;

2. kez yurt dışındaki festivale katıldım. ve Ramazan da eklenince sitem ile ilgilenmem gecikti.

Bu yıl yurt dışı gezimiz 17-28 Temmuz 2012 tarihleri arasında oldu. 46 Kişilik bir otobüs gezisi.

Arkadaş çevrem ile gurur duyuyorum.

Buradan bana bu yolu açan Hakan Çelik'e,ve bana her zaman destek olan eşi Birsel'e, organizyon işlemlerini gerçekleştiren Haluk Beye, Bize bu konuda destek olan Çan Belediye Başkanı Abdurrahman KUZU 'ya çok teşekkür ederim.

Benim ilerlemiş yaşıma rağmen bana güvenip, umut verip, destek olmaları beni çok mutlu ediyor. Hiç aklıma gelmezdi; yurt dışında halk oyunu oynayacağım. Ama oldu. Hemde bu yıl 2. olarak katıldım. Bugünden ihtibaren size bu gezi anılarımdan bahsedeceğim. Belki içinizden oraları daha önce görmüş olanlar olupta, yaşadığınız güzel anıları tekrar canlandırabilirim. Belki de oralara olan ilginizi yazdıklarım ile arttırabilirim. Kim bilebilir......
BULGARİSTAN -- SOFYA17 Temmuz 2012 Salı

Gezimize 17 Temmuz da Çanakkalenin Çan ilçesinden başlayıp Kapıkule sınır kapısından geçip Sofya ya geldik..

Sofya'yı bir başkent olarak çok gelişmemiş buldum. Buradaki büyük katedrali gezdik. Alexander Nevski Katedrali, Bulgaristan’ın Sofya şehrinin en merkezi yerinde bulunan, yüksekliği 52 metre olan Bulgar ortodoks katedralidir. 1882 yılında yapımına başlanmış ve 1912 yılında resmi olarak açılmıştır. 1877-78 Osmanlı Rus savaşında ölen Rus askerlerinin anısına inşa edilmiş..Bunlar resmi bilgiler. Biz katedralin yan tarafına otobüsümüzü park ettik.Dış yüzein çatı kenarları taş oyma desenleriyle süslenmiş. İçeriye merdivenlerden sonra giriliyor. Girişte 3 mermer kemerden ve bu kemerleri taşıyan iki sutunun aralarında bulunan demirden yapılmış üzeri desenli bir dış kapı sizi karşılıyor. Kapının yanında yaşlı bir bayan bu demirleri sessizce temizliyordu. Kapı süslemesi de çok etkileyici. İçerisi büyük bir mekan . Değişik mermer süslemerler var.Yerler dama taşı şeklinde renkli mermerler ile kaplanmış. Emek çok fazla kendini gösteriyor. Çok etkileyeci bir yapı.   

Katedralden çıktıktan sonra karşı yolu takipedip çarşısına geldik. Yolun sonunda uzun bir kaidenin üzerinde binalardan yüksekte sizi Sofya heykeli karşılıyor. Sofya melek demekmiş.

Yol kavşak ile kesiliyor. Kavşağın altında bir alt geçit var.

Geçitte bir çok dükkan bulunmakta. Buradaki dükkanların birinden Sofya'ya ait magnet ve bir koku torbası aldım. Üzeri pembe güller işlemeli. aldıklarımın resmini çekmek aklıma gelmedi.

Geçitin çaprazlama karşısına geçtik. geldiğimiz yönün sağ tarfındaki yolda aşağıya doğru ilerledik. Yolun sağ tarafında onarımda olan küçük bir cami var. Biraz daha ilerledikten sonra yolun sonunda arslanlı köprüye geldik. Fotoğrafı yükleyemedim bir sorun oluştu. Yarın devamedeceğim sevgiyle kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder