TULAY OZCAN

İzleyiciler

23 Aralık 2009 Çarşamba

doğal taşların faydaları

MERHABA ARKADAŞLAR,


Şu sıralar doğal taşlar ilgimi çekiyor. İnternette araştırma yaptım . Bir çok bilgiye ulaştım.

İnsanlar yüzyıllardır doğal taşların bize yaptığı etkileri araştırmışlar.Bende sizlere biraz bilgi aktarmak istiyorum.

Mercan Taşı ve Faydaları

Pek çok kişi Mercanın, kalbi ve dalağı güçlendirdiğini söyler. Ayrıca Mercan, nazara iyi geldiği gibi, konsantrasyon eksikliğini de giderici özelliğe sahiptir. Başta sedef hastalığı olmak üzere, bir çok cilt hastalığının da iyileştirilmesinde kullanılabilir.

Oniks Taşı ve Faydaları

Oniks taşı kaygı azaltıcıdır, kadın/erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilikleri kuvvetlendirir. Kontrol ve denge unsuru bir taş olan Oniks, bağımlılıklardan kurtulmaya da yardım eder. Değerli bir taştır ve kişinin konsantrasyonunu sağladığı gibi nazara karşı da kullanılır.

Kimi yerlerde zaman zaman Ayrılık Taşı diye de nitelendirilir. Çeşitli renkleri olan Oniks, kişinin hangi konuda enerji desteğine ihtiyacı varsa onu sağlayan bir taş olarak da bilinir. Gelecek kaygılarını yok ettiği gibi kişilerde farkındalığı da sağlar. Aslan burcuyla ilişkilidir.

Akik Taşının Faydaları

Bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir taş olan Akik taşıyanı tehlikeden korur, uyumsuzluklarına son verir.

Akik taşının bunların yanı sıra uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara ve hatta metabolizmanın düzgün çalışmasına faydası olduğu da bilinen şeyler arasındadır.

Akik taşına kimileri de Ateş Taşı ya da Gezgin Taşı derler. Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcıdır. Hemen hemen tüm burç özelliklerine uyar.

Hematit Taşının Faydaları

Hematit, demirin başlıca kaynaklarından biridir. Narin bir kristal çeşididir . Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Dalağın doğru çalışmasını sağlar. Enerji ve canlılık verir, stresi azaltıcı etkisi vardır. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir. Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir. Eski çağlarda tılsım olarak kullanılan taşların başında gelir, ancak modern çağda da insanlar bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiği inancındadırlar

Ametist Taşının Faydaları

Ametist, kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır’da mühür olarak değer kazanmıştır. Eski çağlarda “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilinirdi. O zamanlarda bir kısım kadeh, çanak, kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır. Meditasyon için en ideal taşlardandır. Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak da bilinir.

Kuvars Kristali ve Faydaları

Kuvars tedavi edici özellikleri fazlaca olan taşlar arasındadır. Duygusal dengeleyici özelliği vardır. Beyin fonksiyonlarını uyarmaya yarar.Çevrede oluşan negatif enerjiyi yok ederek pozitif enerji toplar.Kuvars taşının bazı türlerinin şu faydaları vardır.

Şeffaf kuvarsa halk arasında kaya kristali, pembe kuvarsa aşk taşı denmektedir. Bu taşı üzerinde taşıyanı öfkeden, suçluluktan, korku ve kıskançlık gibi duygulardan koruduğu söylenir.

Dumanlı kuvars rüya taşı olarak bilinir. Umutsuzluğa, üzüntüye, öfkeye, depresyona ve hertürlü negatif etkiye karşı sahibini koruduğuna inanılır.

Kuvars kristali çok yönlü bir mineral olması nedeniyle saatlerde, deterjanlarda, diş macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılır.

Yeşim Taşının Faydaları

Binlerce yıl öncesinde bu yana Çinliler Yeşim taşını en değerli taşlardan biri yapmışlardır. Efsaneye göre büyük Çin Ejderinin yeryüzüne boşalttığı tohumların donmuş hali Yeşim taşınu oluşturmuştur. Günümüzde bile Çinli işadamları ellerinde Yeşimden tılsımlar taşırlar, bir işe başlamadan önce onu tutar, okşar ve ondan güç alırlar.

Bu taşın hayvan biçiminde yontulmuşları bugün bile çok revaçtadır. Ayrıca Yeşim taşının akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna ve kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine de inanılmaktadır. Astrolojik olarak koç, boğa, ikizler, başak ve terazi burçlarının da taşıdır.

Unakit Taşının Faydaları

• Unakit taşı; Kalp ve dolaşım sistemini uyarıcıdır.

• Kadınlar üstünde özellikle hamilelik dönemlerinde yararlı etkilere sahiptir.

• Dengeleyici özellikleri olan bir taştır. Üstümüzdeki duygusal, zihinsel ve ruhsal etkileri birleştirip kendimizi merkezde bulmamıza yardımcı olur. Bu özelliği dolayısıyla huzur ve mutluluk arayanlar için harika bir taştır.

• Duygusal, zihinsel, ruhani ve fiziksel problemlerin kaynağını fark etmemizi sağlayıp bunları iç huzurumuza tehdit olmadan önce çözebilme imkanını sağlar.

• Taşıyan kimseyi geçmişte yaşamaktan kurtaran, şimdiki anı yaşamasını sağlayan bir taştır. Gelişmemizi engelleyen, kendimizden kaynaklanan, zihinsel engellerden kurtulmamıza yardımcıdır.

• Unakit taşının enerjisi kendimizi sevmemize yardımcı olmaktadır.

Oltu Taşının Faydaları

Oltu Taşının faydalarını şöyle sıralayabiliriz: Gerdanlık olarak kullanılırsa boğaz ve Tiroid bezi enfeksiyonlarını yok eder, guatrın oluşmasını önler, oluşmuşsa önce büyümesini durdurur ve sonra küçülterek ortadan kaldırır.

Kulak ağrılarını iyileştirir. Böbrek, mesane ve dalağı temizler, sağlıklı çalışmasını sağlar. Astım, bronşit gibi solunum yolları hastalıklarını önler, oluşmuşsa iyileştirir. Alerjileri önler ve iyileştirir. Enfeksiyonun yayılmasını durdurur. Ağrı (sancı) bulunan beden bölümlerine sürüldüğünde ağrıyı azaltır.

Özellikle romatizmal ağrılarda etkilidir. Özellikle sol el veya bilekte bulunduğunda vücutta elektrik yığılmasına engel olur, böylece depresyonu engeller. Sindirim sisteminin, özellikle bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Sinir sistemini güçlendirir, kemik iliği eksikliklerine karşı şifadır. İlk bakışı çektiği için, göz değmesine (nazar) karşı koruyucu etki sağlar. Akıl ve zekayı uyandırıp harekete geçirir, doğru karar vermekte yardımcı olur. Çakraları olumsuz enerjiden temizler.

Aragonit Taşının Faydaları

Tarihin her döneminde kullanılmış olan fakat zaman içinde unutulan MUCİZE TAŞ ARAGONİT tekrar insanlığa kendini sunuyor…

Şu anda 1000 kişinin boynunda taşıdığı bu mucizeyi daha yakından tanımak ister misiniz?..MUCİZE TAŞ ARAGONİT’İ sürekli boynunda taşıyanlar;► O’nun koruması, şifası, bolluk ve bereketi ile sarılıyorlar…► Bağışıklık sistemleri güçleniyor ve daha az hasta oluyorlar...► Ağrılarda, kramplarda, cilt sorunlarında, her türlü psikolojik problemde, tüm tedavilerde ilacı destekleyici ve yan tesirlerini azaltıcı olarak mucize taş Aragonitten yardım alıyorlar…► Ayrıca bilinçaltlarını temizleyip rahat ve kaliteli bir uykuya kavuşuyor, hayatın sorunlarıyla daha kolay başa çıkabiliyorlar…Sadece kendileri değil, çevreleri de bu ışıklı değişimin farkına varıyorlar

Turkuaz Taşının Faydaları

o Tansiyonu düzenler ve kalp hastalıklarına iyi gelir.

o Sindirim sorunları için; kemer tokası, bileklik ya da yüzük olarak kullanılabilir.

o Nazara karşı etkilidir.

o Kaygıyı teskin eder.

o Cinsel cazibeyi ve kadınlık özelliklerini artırır.

o Takı olarak, her gün kullanılabilecek bir taştır. Özellikle gümüş içine gömüldüğünde etkisi artar ve dengeyi sağlar.

o Kendisini taşıyan kişilerin iyileştirici güçlerini artırır ve bilgeliklerini artırmalarına yardımcı olur.

o Kederli insanların kederlerini gidermede, ya da bir olayın şokunu yaşayan kişileri o halden kurtarmada faydalıdır. Onlara, bu durumdaki kişilerin ihtiyacı olan huzur duygusunu verir.

İnci'nin faydaları:

Sadelik ve alçak gönüllüğü simgeler. Böyle gözükmekle beraber, aslında çok kıymetli olmayı anlatır. Bu yüzden bilgeliğin ve alimliğin simgesi olarak da görülmüştür. Eski zamanlarda anne sütünü arttırdığı düşünülürmüş.

Bu bilgiler alıntıdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder